Rozvoj zručností facilitátora (efektívne vedenie práce v skupinách)

BPM Slovakia, s.r.o.

Cieľom kurzu je poskytnúť účastníkom dôležité informácie o efektívnom procese facilitácie, ktoré im umožnia úspešne pripraviť, viesť a moderovať stretnutia, workshopy, diskusie a tímové projekty. Účastníci sa naučia, ako riadiť skupinové procesy, podporovať aktívnu účasť účastníkov stretnutí. Kurz kladie dôraz na rozvoj schopnosti a praktických zručností facilitátora viesť skupinu smerom k spoločným cieľom, riešiť konflikty a zlepšovať dynamiku tímu.

Účastníci absolvovaním kurzu získajú:

• Relevantné informácie o spôsoboch a technikách ako efektívne riadiť skupinové procesy.
  • Lepšie zvládnutie skupinovej dynamiky, vrátane zvládania náročných situácií, konfliktov, deeskalácie napätia a podpory aktívnej účasti.
  • Zručnosti viesť produktívne stretnutia, ktoré sú jasne zamerané na ciele a vedú k konkrétnym výsledkom.
  • Absolventi sa naučia, ako efektívne využívať rôzne vizuálne a digitálne nástroje na podporu facilitácie.
  • Kurz podporí účastníkov v kontinuálnom rozvoji ich facilitátorských zručností a poskytne im nástroje na sebareflexiu, vyššiu flexibilitu a zlepšovanie ich facilitátorskej praxe.

Absolvovaním kurzu získa každý účastník certifikát, ktorý vydáva spoločnosť

BPM Slovakia s.r.o.

OBSAH KURZU

1. Úvod do facilitácie

• Definícia a význam facilitácie v rôznych kontextoch - prečo potrebujeme facilitátora?
  • Vymedzenie rozdielov jednotlivých rolí pri práci v skupine - facilitátor versus moderátor, facilitátor versus manažér...
  • Kľúčové vlastnosti a kompetencie top facilitátora

2. Príprava na facilitáciu

• Plánovanie a príprava stretnutia
  • Stanovenie jasných cieľov a očakávaní
  • Výber vhodných metód a nástrojov facilitácie

3. Techniky facilitácie

• Metódy vedenia diskusií: brainstorming, mind mapping, fishbowl a iné
  • Používanie otázok na riadenie diskusií a hľadanie riešení
  • Techniky na podporu kreatívneho myslenia a inovácií v tíme

4. Ako viesť vyváženú diskusiu, zvládanie konfliktov a náročných situácií v skupine

• Identifikácia a riešenie konfliktov počas stretnutí
  • Techniky na podporu aktívnej účasti a angažovanosti všetkých členov skupiny
  • Zvládanie dominantných osobností a podpora tichších účastníkov do diskusie
  • Spôsoby ako udržať a podporovať pozitívnu a produktívnu dynamiku v skupine

5. Význam neverbálnej komunikácie pri facilitácii

• Práca s vlastným telom (ako sa upokojiť, ako pracovať s trémou, ako sa ukotviť, ako gestikulovať, kam sa dívať, ako artikulovať, ako sa obliecť...)
  • Celkový súlad (obsahu a formy) a dojem - cvičenie verbálnej pohotovosti
  • Využitie flipchartov, tabúľ a digitálnych nástrojov pre facilitáciu
  • Interaktívne aplikácie a online nástroje pre vzdialenú facilitáciu

6. Ako priviesť skupinu k tvorbe konkrétnych akčných plánov a záverov

• Zaznamenávanie a sumarizácia výsledkov stretnutí
  • Zabezpečenie následných krokov a hodnotenie úspechu

Vzdelávací program je vedený interaktívnym spôsobom tak, aby:
• účastníkov inšpiroval k novým vlastným nápadom a riešeniam,
• podporil tímovú spoluprácu a spokojnosťou členov tím,
• prispel k osobnej spokojnosti účastníkov a motivoval ich k ďalšiemu vzdelávaniu.

Kurz je určené každému vedúcemu pracovníkovi, manažérovi, lídrovi, ktorý riadi ľudí a je zodpovedný za výsledky tímu a tímových projektov, pre každého kto facilituje skupinové stretnutia rôzneho druhu alebo sa na facilitáciu stretnutí pripravuje. Školenie je tiež vhodné pre začínajúcich facilitátorov, riadiacich pracovníkov, manažérov a lídrov, ktorí sa na svoju rolu a funkciu pripravujú.

Kurz sme pripravili tak, aby bol praktický a reflektoval Vaše aktuálne potreby a otázky. Najviac si zo stretnutia odnesú tí, ktorí nechcú len počúvať, pretože nejde len o prednášku. Kurz  je vedený interaktívnym spôsobom (mix teórie a cvičení).  Pracujeme v uzatvorených skupinách, čo znamená, že z podujatia sa nezhotovuje záznam a nesprístupňuje sa verejnosti. K výsledkom práce na kurze majú prístup len zúčastnení účastníci.